Нови седум починати и 250 заболени од Ковид-19 во Косово

Од:

Институтот за јавно здравство на Косово (ИКШПК) во редовниот дневен извештај за состојбата со Ковид-19, попладнево објави дека вчера во земјата се евидентирани седуммина починати кај кои претходно било потврдено присуството на новиот коронавирус, со што бројката на жртви на епидемијата се искачи на 256.

Во зминатите 24 часа во Косово се регистрирани и 250 новозаболени од Ковид-19, како и 126 лица кои ја пребродиле болеста.

Вкупно од појавата на пандемијата, од извршените 37.865 тестирања (од кои 454 вчера), вирусот е откриен кај 9.049 лица, од кои 4.989 се излекувале. Активни носители на вирусот во Косово, според официјалните податоци на ИКШПК, се 3.804 лица.

Позитивен на Ковид-19 вчера резултира и косовксиот премиер Авдулах Хоти, кој објави дека во наредниот период своите задачи ќе ги врши од неговиот дом, каде што ќе се самоизолира во идните две недели. 

Би можело да ве интересира

Состанокот Белград-Приштина откажан поради „претпазливост во врска со Ковид-19“

А1он

Лондонскиот градоначалник бара да се забрани одење по гости во време на пандемија

А1он

Прогласен карантин во најголемите градови во Велс

А1он

Брисел: Засега нема разговори за српските општини, таа обврска ја презеде Приштина

А1он

Шпанија се подготвува за целосна блокада на Мадрид поради Ковид-19

А1он

Астра Зенека нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни несакани дејства

А1он