Нови рекордни бројки на новозаразени во Србија, БиХ и Словенија

Од:

Во изминатите 24 часа, во Србија се евидентирани 757 нови случаи на заразени со новиот коронавирус, што е најголем број за еден ден од почетокот на пандемијата. Во тој временски интервал починаа уште три лица.

Најмногу новозаразени има во Белград – 433.

Во последните 24 часа биле хоспитализирани 135 пациенти, а 23 се на апарати за дишење. Во моментов во болниците има 616 пациенти со Ковид-19. Вкупно 38.872 лица се заразени во Србија од почетокот на пандемијата, а 789 починале.

Рекорд на нвоозразени за еден ден има и во БиХ – 1.251 новоинфициран, а 10 пациенти починале.

Во Словенија, во последните 24 часа биле потврдени 1.963 нови случаи на инфекција со коронавирусот, 300 повеќе од претходниот ден, а 18 лица починале. Ова е нов црн рекорд за бројот на нови случаи и бројот на смртни случаи досега во Словенија.

Во последните 24 часа во Бугарија се потврдени 1.589 нови случаи на коронавирус, нешто помалку од вчерашниот рекорден биланс од 1.595 новоинфицирани, а други 13 лица починаа.

Би можело да ве интересира

Сè поголем број заразени и починати од Ковид-19 во Британија

Жарко Настоски

Албанија: 800 заразени и 18 починати од Ковид-19

Жарко Настоски

ВИДЕО: Заштитна маска од бело злато и дијаманти се продава во Русија

Жарко Настоски

Писма со закани до експертите за Ковид-19 во Холандија

Жарко Настоски

Фаучи за извини за изјавата дека Британија пребрзо ја одобрила вакцината

Ана Ололовска

„Вијести“: Црна Гора и натаму на второ место по бројот на заразени на милион жители во светот

Ана Ололовска