Нови протести во Подгорица

Од:

Дел од граѓаните и вечерва протестираат во Подгорица, пред Собранието на Црна Гора, поради, како што рекоа, „уставниот пуч во режија на Демократскиот фронт“. Полициски сили се и пред зградата на претседателот на Црна Гора.

Ситуацијата пред Собранието во моментов е мирна. Дел од граѓаните го напуштија протестот, а останатите се уште се пред Собранието.

Граѓаните претходно се собраа на Плоштадот на независноста, по што ја започнаа најавената прошетка до Собранието на Црна Гора. По протестот пред Собранието, тие пристигнаа пред зградата на Владата, а беа придружувани од силни полициски сили.

Претходно граѓаните се обидоа да ја урнат заштитната ограда кај Собранието.

Некои медиуми објавија дека Граѓанската група на Цетиње ги поканила граѓаните на протестната прошетка.

На протестот се и пратеникот на Демократската партија на социјалистите (ДПС) Нела Савковиќ Вукчевиќ и Драгиња Вуксановиќ Станковиќ од Социјалдемократската партија (СДП).

Учесниците извикуваа навреди кон премиерот Дритан Абазовиќ и министерот за МВР, Филип Аџиќ.

Пеѓа Вушуровиќ рече дека и покрај собраните проруски и просрпски сили, тие се доказ дека не се врзани. Тој рече дека партиите се поделени на оние кои се за Црна Гора и оние кои се против.

– Нашиот глас е клучен, а нашиот збор е последен. Парламентот не е единствената институција. Претседателот е избран со вашите гласови – рече Вушуровиќ.

Тој посочи дека во прашање е политичката и националната судбина на Црна Гора.

– Ако не знае главниот совет, граѓаните ќе прашаат – рече тој.

Тој истакна дека Милан Кнежевиќ е предавник, но дека „има длабока наклонетост кон него“.

Би можело да ве интересира

Потврдена кандидатурата на Андрија Мандиќ за претседателските избори во Црна Гора

Ана Ололовска

Ѓукановиќ: Црна Гора ја поддржува амбицијата на Косово да добие кандидатски статус

Ана Ололовска

Мандиќ, Спајиќ и Вуксиќ засега се пријавени за претседателските избори во Црна Гора

Ана Ололовска

Лидерот на „Движењето Европа сега“ кандидат на претстојните претседателски избори во Црна Гора

Црна Гора покренува вселенска програма: „Знам дека ова ќе предизвика потсмев“

Во Хрватска пронајдено телото на момчето од Црна Гора кое брановите го одвлекоа во морето

А1он