Нови протести во Бугарија

Од:

Неколку стотици лица се собраа вечерва на протесна прошетка низ центарот на Софија изразувајќи незадоволство од поскапувањето на струјата, и покрај денешната оставка на бугарската Влада на премиерот Бојко Борисов.

Учесници на протестите, како што јави БТА, изјавиле дека не сакаат предвремени избори „кои би ги довеле на власт луѓето што управуваа со државата во последните 23 години“, туку дека сакаат само „пониски цени за струјата“.

Извикувајќи „Долу партиите“ и „Мафија“ учесниците на маршот се упатија пред зградата на бугарското Собрание, каде се собраа и група поддржувачи на премиерот во оставка Борисов. Помеѓу двете групи се распоредени полициски сили кон спечуваат контакти меѓу нив.

Протести против поскапувањето на струјата се одржа и во неколку други бугарски градови, како Пловдив, Бургас, Ќустендил и Димитровград. Протести се одржаа и пред зградата на препријатието „Топлификација“ во Враца, каде околу 200 граѓани јавно ги запалија своите сметки за топлинска енергија.

Би можело да ве интересира

Новиот Бугарскиот парламент на првата седница ќе бара отчет од Борисов

Жарко Настоски

Консултациите за состав на новата бугарска влада почнуваат в понеделник

Борисов поднесе оставка пред новоизбраните пратеници

ГЕРБ ќе го предложи Даниел Митов за нов бугарски премиер

Жарко Настоски

САД треба да распоредат повеќе војска во Бугарија и Романија за да запрат руска агресија, вели поранешниот секретар за одбрана

Жарко Настоски

Борисов нема да ја предводи новата бугарска влада

Жарко Настоски

1 comment

maverick 20/02/2013 - 21:37 at 21:37

kako sto rekov istoto se sprema i kaj nas grijo se pravi za da “legitimno” zamine od vlast naznacuva uck za komandanti na arm…ja zadolzuva zemjata i ja predava vlasta bez borba…se sto pravi e samo maska deka povtorno ima namera da gi dobie izborite…ke vidite sto ke se sluci…pamtete go ova!!!

Reply

Leave a Comment

two + 11 =