Нови највисоки корона-бројки во Србија, 57 лица починале во изминатиот ден

Од:

Во последните 24 часа во Србија, коронавирусот е потврден кај нови 7.880 пациенти, што е најмногу досега во еден ден, а починале 57 лица – уште еден црн рекорд во земјата.

Според официјалните податоци, тестирани се 22.404 лица, а 34,73 отсто од тестовите биле позитивни.

245 пациенти во Србија се приклучени на респиратор.

Српскиот претседател Александар Вучиќ, оценувајќи ја состојбата со епидемијата во земјата, рече дека Србија се приближува до „катастрофално сценарио“, во кое здравствениот систем ќе колабира под големиот број пациенти заразени со коронавирусот.

Би можело да ве интересира

Почина жената која утрово падна од прозорец на српското Министерство за одбрана

Потпишан меморандумот за заедничка електронска наплата на патарина со Србија

Маж и бремена жена од Зрењанин починале од задушување со плин

Горан Наумовски

Жена паднала низ прозорец од седмиот кат на зградата на Министерството за одбрана на Србија

Горан Наумовски

„Штом и пријде машко лице, таа плаче“: Девојчето кое беше малтретирано од нејзиниот татко има само 10 килограми и е во тешка состојба

Горан Наумовски

Кратка одбрана на таткото кој злоставуваше девојче во Белград: „Користев наркотици, лекови и алкохол“

Горан Наумовски