Нови мерки во Србија, се ќе биде затворено по 18 часот

Од:

Владата на Србија донесе седум нови мерки за справување со кризата со коронавирусот. Во претохдните денови нашиот северен сосед имаше исклучително високи бројки на новозаразени и затоа се воведуваат построки мерки.

Сите локали, кафетерии, ресторани, барови, клубови, трговски центри, обложувалници ќе работата до 18 часот. Обврзно е носењето маска и во сите затворени објекти, но и на отворено. И на затворено и на отворено се забранува групирање на повеќе од пет лица.

Владата налага да се овозможи работа од дома во сите институции и компании во кои тоа го дозволува работниот процес. Строго е обврзно носењето маси во јавниот превоз кој ќе функционира со половина од капацитетот. Ќе има и особено строга контрола на лицата кои се во карантин и во самоизлација. Овие мерки ќе важат во следните десет дена по што ќе биде направена нова проценка на ситуацијата.

Би можело да ве интересира

Охридските угостители бараат адаптација на најновите анти-ковид мерки

А1он

По четири месеци, постои надеж дека 22 илјади граѓани ќе ги добијат ветените по 6.000 денари државна помош

Не се размислува за нови мерки во училиштата вели министерката Царовска

Катерина Павлова-Николовска

И во јануари ќе се исплаќа помошта од 6.000 денари на лицата со блокирани сметки

Маја Илиевска-Пачемска

Од утре Софија ги затвора ноќните клубови

А1он

Грција воведува нови рестрикции за влез во земјата преку „Евзони“

Жарко Настоски