Нови 13 заболени и четворица излекувани од коронавирусот денеска во Косово

Од:

Институтот за јавно здравство на Косово (ИШПК) информира вечерва за 13 нови случаи кои се позитивни на Ковид-19, по што официјалната бројка на заразени со новиот вирус во земјата достигна до 125, јави дописникот на МИА од Приштина.

Според соопштението на ИШПК, во текот на денот се тестирани примероците на 113 лица за кои постоело соменување дека се можни носители на вирусот, а вкупната бројка на тестирани од 8 февруари до вечерва изнесува 1.380.

Сите нови случаи се заразени од контакти со лица кај кои претходно е потврдено присуството на вирусот. Единаесет од нив се од месноста Топоница во општина Каменица, во источно Косово, на границата со Србија, а по еден од Приштина и од Ѓаковица.

Денеска се потврдени како излечени четири нови случаи кај кои претходно било потврдено присуството на Ковид-19, со што вкупната бројка на лица кои од појавата на првите заразени, на 13 март, се излечени достигна до десет, а во истиот период е забележана и една жртва.

Би можело да ве интересира

Во Бугарија укинат карантинот за граѓаните од ЕУ, Србија и Македонија

А1он

Уставниот суд на Косово ја објави одлуката со која се отвора патот за формирање нова влада

А1он

Дачиќ и амбасадорот на САД разочарани од Приштина со воведувањето на најновите реципрочни мерки

А1он

Основците во Грција се вратија во училишните клупи, носењето маска не е задолжително

А1он

Покрај пандемијата со Ковид-19, во светот и еболата зема замав

А1он

Неофицијално околу четири и пол милиони Французи се заразени од Ковид-19

А1он