Нови 13 починати, 225 заболени и 201 излекуван од Ковид-19 во Косово

Од:

Во Косово во изминатите 24 часа, според официјалниот извештај на Институтот за јавно здравство (ИШКПК), починале 13 лица кои претходно биле дијагностификувани со Ковид-19, со што вкупната бројка на жртви на пандемијата се искачи на 269.

Сите починати, според косовските здравствени власти, имале и други потешки здравствени тегоби и страдале од дијабетис, кардиоваскуларни и други хронични болести.

Во соопштението на ИШКПК се наведува и дека, од вчера извршените 477 тестирања (вкупно 38.342 од појавата на заразата), позитивни на коронавирусот се 225 лица.

Вкупно, од почетокот на епидемијата, во земјата се регистрирани 9.274 заразени. Како излекувани се водат 5.190 лица, од кои вчера 201.

Официјалната бројка на активни носители на новиот вирус во Косово изнесува 3.815.

Би можело да ве интересира

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на следната година

А1он

Белгија го укинува задолжителното носење маски на отворено

А1он

Во виенските училишта се воведуваат „гаргара“ тестови за Ковид-19

А1он

Грција ќе ги апси сите кои го поттикнуваат движењето против заштитните маски

А1он

Црна Гора е најголемото жариште на Ковид-19 на Балканот

А1он

Ќе се апсат оние кои поттикнуваат „Движењето против употреба на маска“ во Грција

Ана Ололовска