Нова, втора ковид болница отвори Србија во Крушевац

Од:

Српскиот претседател, Александар Вуќиќ отвори уште една ковид болница во Крушевац, по само четири месеци изградба.

Во неа работа добија 126 лекари, 8 фармацевти и 507 медицински сестри, односно техничари.

Значењето од отворањето на новата ковид болница во Крушевац според српските медиуми е големо, со оглед дека на тој начин ќе се растовари здравствениот систем.

Во болницата ќе работат и искусни лекари кои се месеци се борат со коронавирусот и кои се обучени да управуваат со како што се наведува најмодерната опрема која е слична на таа што се наоѓа во новиот клинички центар во Ниш.

На интензивна нега во оваа болница во Крушевац ќе доаѓаат пациенти кои претходно ќе поминат на тријажа, односно пацинетите нема да може директно да доаѓаат од дома, туку низ системот од болниците на југот на Србија.

Претходно, на почетокот на декември, Србија ја отвори првата ковид болница во Батајница со 930 кревети.

Би можело да ве интересира

Грција ги опушта мерките по Велигден, објави Мицотакис

Жарко Настоски

Девојка по име Соња тврди дека му е вонбрачна ќерка на Ивица Дачиќ

Жарко Настоски

Германските власти си дадоа поголеми овластувања во борбата против Ковид-19

Жарко Настоски

Германија ќе забрани да се возат коли по 10 часот навечер

Жарко Настоски

Албанија: Расте незадоволството од воведениот карантин за лицата кои влегуваат во земјата од С. Македонија и Грција

Ана Ололовска

Во Индија починаа 22 пациенти поради недостиг на медицински кислород

Ана Ололовска