„Нова демократија“: Тажен ден за Грција, ова е „Ден на срамот“

Од:

Главната опозициска партија во Грција „Нова Демократија“ жестоко го критикуваше договорот за решавање на спорот за името, пишува електронското издание на грчкиот весник „Катимерини“.

Партијата издаде соопштение во врска со потпишувањето, во кое вели дека договорот е исклучително важен за грчките национални интереси и со него се признаваат македонскиот јазик и идентитетот.

„Ова е тажен ден за Грција, но исто така е и „Ден на срамот“ за премиерот Ципрас и неговиот коалициски колега, Панос Каменос“, велат од партијата, обвинувајќи ја грчката влада дека договорот создава проблеми од кои ќе биде тешко Грците да се откажат во иднина.

Во соопштението, „Нова Демократија“ го искритикува и односот на полицијата кон демонстрантите во Грција, велејќи дека додека Ципрас и Коѕијас го славеле договорот што е на штета на грчките национални интереси, на полицијата и била дадена наредба да покаже невидена бруталност и да испрати в болница граѓани кои ја покажале својата патриотска чувствителност.

Би можело да ве интересира

Мицотакис ги повика Грците задолжително да се вакцинираат

Ана Ололовска

4.500 луѓе спречени да се качат на бродови во атинското пристаниште, немале доказ дека се вакцинирани

Жарко Настоски

Грција: Над 2.500 нови случаи и петмина починати, во земјата има 1.087 заразени со делта-сојот

Жарко Настоски

Во Атина запленија 350 кила кокаин сокриен во вреќи со кафе од Гватемала

Жарко Настоски

120.000 млади Грци во еден ден се пријавија за државни ваучери од 150 евра, во замена за вакцинација

Жарко Настоски

Над 200 отсто зголемено присуството на Ковид-19 во отпадните води во Солун и Атина

Ана Ололовска