Нова демократија со 72 отсто нови кандидати ќе учествува на предвремените парламентарни избори во Грција

Од:

Најголемата грчка опозициска партија Нова демократија со 419 кандидати, од кои шест од 10 се нови лица кои претходно никогаш не биле вклучени во политиката, ќе учествува на претстојните предвремени парламентарни избори на 7 јули, соопштуваат од партијата, јави дописничката на МИА од Атина.

Освен сегашните 78 пратеници кои ќе се борат одново да бидат избрани, од останатите 341 кандидат, 243, односно 72 отсто во минатото никогаш не биле на кандидатска листа за место во Парламентот.

Просечната возраст на кандидатите е 49 години, 139 се под 45, 67 ѝ припаѓаат на генерацијата 30-годишни, а 12 се родени во 90-те. Од Нова демократија соопштуваат дека партијата ја надмина задолжителната граница за родова застапеност, со 43 отсто жени – кандидатки.

Лидерот на партијата, Кирјакос Мицотакис кој има право да биде кандидат во три периферии ги одбра регионите во кои Нова демократија не беше прва на европските избори минатиот месец.

Би можело да ве интересира

Почнува расправата во грчкиот Парламент за буџетот за 2020 година

Ана Ололовска

Ослободени членовите на екипажот на грчкиот танкер кои беа киднапирани во Того

Во Атина се одржува состанок на Советот на министри на Организацијата за црноморска економска соработка

Ана Ололовска

Франција „во наредните месеци“ ќе преземe 400 баратели на азил од Грција

Грчката полиција уништи над два и пол тони заплeнета дрога

Павлопулос: Демографската криза во Грција е национален проблем

Ана Ололовска