Нова акција на грчката полиција во објекти под опсада во центарот на Атина

Од:

Грчката полиција рано утрово спроведе нова акција во два објекти кои беа под опсада од 2016 година, во атинската населба Егзархија, и пронајде 34 лица сите странски државјани, јави дописничката на МИА од Атина.

Во првиот објект биле пронајдени 33 лица, 16 мажи, девет жени и осум деца, а во вториот само еден странски државјанин.

Како што соопштуваат од грчката полиција, сите 34 лица биле одведени во Дирекцијата за странци за дополнителна проверка на нивните документи.

Би можело да ве интересира

Градоначалникот на источен Самос подготвен да поднесе оставка ако грчката влада не отстапи од планот за бегалците и мигрантите

Здружението на новинари од Грција го осудува полициското насилство врз претставниците на медиумите

Ана Ололовска

СИРИЗА: Владата ги претвора островите во затвори за барателите на азил

Министерството за цивилна заштита на Грција побара за 15 дена да се испразнат нелегално окупираните објекти

Се затвораат бегалските кампови на грчките острови, на нивно место ќе се градат затворени центри

Ана Ололовска

Пецас: Комисијата за трговските ознаки има и други работи, освен промоција на „македонско од нашата Македонија“

Ана Ололовска