Нов земјотрес со јачина од 5 степени во близна на грчкиот остров Евија

Од:

Нов земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтер, согласно податоците од Геодинамичкиот институт на Националната опсерваторија во Атина, беше регистриран вечерва кусо по 22 часот по локално време во морскиот дел источно од островот Евија, со ист епицентар каде што рано утрово беа регистрирани три земјотреси меѓу 4,1 и 4,7 степени, јави дописничката на МИА од Атина.

Земјотресот, освен на Евија, беше почувствувани и во областа Атика, поширокиот регион на Атина, а засега нема информации за повредени или причинета материјална штета.

Утрово во периодот од 6.30 до 7.30 часот утрово беа регистрирани три земјотреси од 4,7, 4,1 и 4,2 степени според Рихтер со епицентар во близина на Евија.

Би можело да ве интересира

Продолжува потрагата по пилотот на грчкиот воен авион што се урна вчера

А1он

Загина копилотот по падот на авионот на грчката воена морнарица

Грчки авион Ф-4 се урна во Јонското Море, се трага по двајца пилоти

А1он

За 48 часа противпожарната служба на Грција примила 422 повици поради невремето

А1он

Смени во грчката полиција поради скандалот со прислушувањето

А1он

Поплави и одрони на грчкиот остров Закинтос

А1он