Нов силен земјотрес на турско-иранската граница

Од:

Нов земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтерова скала денеска ја погоди територијата на границата меѓу Турција и Иран.

Засега не се соопштуваат повеќе детали.

Претходно, рано утрово земјотрес со интензитет од 5,7 степени го погоди северозападниот дел на Иран, во близина на границата со Турција. Во потресот загинаа девет лица, а над 100 се повредени.

Епицентарот на првиот земјотрес се наоѓал на 101 километар источно од градот Ван, во Турција, и 32 километра северозападно од иранскиот град Салмас, на длабочина од пет километри под површина на земјата.

Би можело да ве интересира

Турција планира да го забрани намалувањето на бројот на вработени во следните три месеци

Ана Ололовска

Димитров: Високо ја цениме несебичната поддршка со медицинска опрема од Турција

А1он

Турска помош од маски, скафандери и тестови пристигна во земјава

А1он

Петмина шумски работници загинаа во експлозија во Турција

А1он

Вархеји: Осумстотини милиони евра помош за Западен Балкан и Турција од ЕУ

А1он

Турција испраќа помош во медицинска опрема во балканските земји

Ана Ололовска