Нов протест на противниците на Вучиќ, организаторите предупредија од провокатори

Од:

Протестот „Србија против насилството“, петти по ред по трагедиите во белградското основно училиште и две села кај Младеновац, ќе се одржи денеска во Белград, а намерата на демонстрантите е да го опколат реонот каде што се наоѓа седиштето на претседателот на Републиката.

Протестите беа поттикнати од двете масовни пукања на почетокот на мај, кога беа убиени 18 млади луѓе, кои демонстрантите ги гледаат како жртви на толеранција на насилство на јавниот простор и медиумите под контрола на властите, а денешното се одржува точно еден месец по убиствата во основното училиште „Владислав Рибникар“.

На претходните четири протести, одржани на покана на проевропската опозиција, десетици илјади демонстранти го блокираа центарот на градот, двапати главната сообраќајница на автопатот низ главниот град, а минатата сабота, Радио-телевизија на Србија беше блокирана во поворката, чие покривање демонстрантите не го гледаат како обезбедување информации од јавен интерес, туку како некритична наклонетост кон актуелната власт.

Денешниот протест би можел да биде уште помасовен поради острите реакции во јавноста откако претставници на владејачката Српска напредна партија во српскиот парламент ги нарекоа „ѓубриња“ актерите кои ги поддржаа демонстрантите и нивните барања. Оваа недела актерите објавија проглас во кој оценките на претставниците на СНС ги нарекуваат насилство.

Би можело да ве интересира

Во Србија: Маж нападна момчиња, па налета со автомобил да ги прегази

Горан Наумовски

Во Србија: Уапсена е голема група педофили кои демнеа жртви од три до 14 години

Експлодираше машина за производство на ракетно гориво

Мајка и ќерка осомничени за убиство на маж кај Пожаревац

Горан Наумовски

Србин силувал деветгодишна братучетка, ќерка на неговиот вујко

Инцидент близу Лесковац: Млад човек прободен со нож во грбот, стомакот и десната нога