Нов бран штрајкови во Грција

Од:

Од денеска во Грција започнува недела на нови штрајкови, кои ќе ги опфатат државниот сектор, образованието, општинската админстрација и осигурителните компании.

dobivaj vesti na viber

По повик на својот синдикат, вработените во локалната самоуправа денеска ќе започнат 48-часовен штрајк против отказите и прераспоредувањето на службениците во државниот сектор, согласно мерките наметнати од меѓународните кредитори на Грција.

Државните службеници утре и в среда ќе штрајкуваат против намалувањето на бројот на работните места, а се очекува да им се приклучат и вработените во приватниот сектор.

Од денеска во 48-часовен штрајк стапуваат и вработените во осигурителните компании, како и професорите од средните училишта.

Синдикатите во Грција најавуваат целосна подготвеност да продолжат со борбата против „уништувачката политика“ на Владата и „тројката“ меѓународни кредитори од ЕУ, ЕЦБ и ММФ, чии претставници вчера пристигнаа во Атина со цел со властите да ја договорат исплатата на следната транша од финансиската помош во износ од една милијарда евра.

Би можело да ве интересира

Грција втора во светот по „Сини знамиња“ на плажи и марини

Ана Ололовска

Мицотакис: Грција е столб на стабилностa на Балканот и сигурен партнер во Источен Медитеран

Ана Ололовска

Мицотакис: Грција го поддржува членството на Шведска и Финска во НАТО

А1он

Активисти на Гринпис блокираа влез на грчки танкер со руска нафта во пристаниште на југот од Англија

А1он

Универзитетската полиција во Грција ќе започне со работа на почетокот на јуни

Ана Ололовска

Компанија во Грција воведува четиридневна работна седмица за август

Ана Ололовска

Leave a Comment

twelve + 5 =