Ниту една партија не се регистрираше на првиот ден за бугарските предвремени парламентарни избори на 2 октомври

Од:

Ниту една партија или коалиција не се пријави на првиот ден во Централната изборна комисија за учество на предвремените парламентарни избори во Бугарија на 2 октомври, јавува дописникот на МИА од Софија.

dobivaj vesti na viber

Документите се прифаќаат од 10 август и продолжуваат до 17 август во административната зграда на Народното собрание.

До 30 август партија или коалиција во Бугарија може да побара да се избрише нејзината регистрација за учество на парламентарните избори.

До 31 август со ждрепка ќе се утврдуваат бројките на партиите и коалициите на гласачкото ливче за предвремените парламентарни избори.

Би можело да ве интересира

Нема реакции од Османи кога Македонија се прогласува за бугарска, бурни осуди кога се навредува Бугарија

Кристијан Ландов

Борисов одби да учествува во дебатата со Кирил Петков и Асен Василев

Ана Ололовска

Донев: В четврток состанок на Советот за безбедност на бугарската Влада

Ана Ололовска

Радев категоричен: Бугарија нема да ги признае резултатите од референдумите што Русија ги спроведува

А1он

Бугарија прогласи делумна вонредна состојба во областите во близина на границата со Турција поради прилив на мигранти

Ана Ололовска

Бугарското МНР го осуди одржувањето на референдумите во областите Доњецк, Луганск и Херсон во Украина

Ана Ололовска