Нигериски студенти протерани од Хрватска пристигнаа во БиХ

Од:

Нигерски студенти кои, како што тврдат, хрватски полицајци ги протерале од Хрватска во Босна и Херцеговина, денеска пристигнаа во Теренскиот центар на Службата за работни услуги со странци во Бихаќ.

Сараевската Н1 ТВ јави дека тие дошле за да дадат основни податоци.

Хрватската полиција негираше дека двајца нигериски студенти се протерани од земјата, а тие тврдат дека полицијата ги уапсила во Загреб и однела во непознат правец, по што пристигнале во Велика Кладуша.

Нигериските студенти во Пула учествувале на меѓународен спортски натпревар од каде допатуле во Загреб и со авион преку Истанбул требало да се вратат во Лагос.

Според нив, хрватската полиција ги уапсила во Загреб и ги протерала во БиХ.

Би можело да ве интересира

Автобус со кинески туристи пристигна од Вухан во Хрватска

Ана Ололовска

Хрватска ги присвои Никола Тесла, Марко Поло, Иво Андриќ како хрватски великани

Ана Ололовска

Хрватска: Миро Ковач кандидат за претседател на ХДЗ

Ана Ололовска

Авион принудно слета во Дубровник откако патник починал од инфаркт

Ана Ололовска

Словенечките НВО бараат да се спречи враќањето на илегалните мигранти во Хрватска

Китаровиќ ќе работи на „брендирање на Хрватска“

Ана Ололовска