Невреме во Србија, испукани 829 градобијни ракети

Од:

Србија синоќа беше зафатена со силно невреме со дожд, град и грмотевици.

Регистрирани се повеќе од 15.000 удари од гром и молњи.

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за Танјуг потврди дека во целата држава ноќеска се испукани 829 ракети од осум радарски центри.

За три часа употребени се 10 отсто од целокупните ракети на годишно ниво.

Во Чачак, Ивањица и Лучаним околу 20 минути паѓаше град со големина на лешник.

Околните села претрпеа штета на овошките и посевите, пренесуваат локалните медиуми.

И територијата на Белград синоќа околу 19 часот и 40 минути беше зафатена со невреме, силен дожд, град и ветер, поради што на кратко беа прекинати фудбалските натпревари помеѓу Црвена Звезда и Напредок и Партизан и Пролетер.

Би можело да ве интересира

Експлозија и пожар на факултет во Белград

Ана Ололовска

Македонец шверцувал антички артефакти во Србија стари 2500 години

А1он

Меркел – Брнабиќ: Србија и Германија имаат само една точка на недоразбирање, а тоа е Косово

Гојковиќ: ЕП ќе се вклучи во дијалогот меѓу власта и опозицијата за изборните услови

Студентите најавија дека ќе ја радикализираат блокадата на Ректоратот

Ана Ололовска

Стефановиќ негира дека татко му е сопственик на фирма која извезува оружје

Ана Ололовска