Неколку црногорски градови загрозени поради поплави: Одрони се закануваат да ги доведат до опасност населените места

Од:

Неколку црногорски градови се загрозени поради многубројни поплави. Невремето предизвика непроценливи штети на речиси сите рурални патишта во Колашин, а нови одрони се закануваат да ги загрозат населените места, изјави началникот на Службата за заштита и спасување на Колашин, Жељко Дармановиќ.

Тој наведува дека сите служби на Колашин интервенирале претходните денови на повеќе локации, а општинскиот тим е на постојана седница.

„Штетите овој пат се непроценливи и предизвикани на речиси сите рурални патишта. Имаше и нови одрони кои се закануваат да го загрозат целото село Горњи Пажањ. Доколку целосно се активираат свлечиштата, тогаш ќе бидат загрозени многу згради и тогаш сите ќе треба да интервенираме“, рече Дармановиќ во утринската програма на ТВЦГ.

Тој потсети и дека пред неколку дена беше срушен мостот во градот Лугови, но со брза интервенција обезбедиле пешачки мост за мештаните.

Има многу селски патишта каде што мештаните се отсечени од градот“, рече Дармановиќ и додаде дека се подготвени за интервенции.

Како што вели, бизнисмени од Колашин дале машини за интервенција, а помош нудат и волонтери, пренесува РТЦГ.

Командантот на Службата за заштита и спасување Беран, Микица Кориќ вели дека утринава ситуацијата е под контрола, бидејќи нивото на водата во Лим е намалено за околу 1,4 метри.

Сепак, сè уште е критично во населбите Риверсајд и Талум.

Би можело да ве интересира

Мандиќ, Спајиќ и Вуксиќ засега се пријавени за претседателските избори во Црна Гора

Ана Ололовска

Лидерот на „Движењето Европа сега“ кандидат на претстојните претседателски избори во Црна Гора

Црна Гора покренува вселенска програма: „Знам дека ова ќе предизвика потсмев“

Во Хрватска пронајдено телото на момчето од Црна Гора кое брановите го одвлекоа во морето

А1он

Нуркачите немоќни, временските услови лоши: Хеликоптер на Фронтекс се вклучува во потрагата по детето од Херцег Нови

А1он

Поради временските услови прекината потрагата по исчезнатото момче во Херцег Нови

Горан Наумовски