Неколку часа пред карантинот – забава во ноќен клуб во Солун

Од:

Без маски, без дистанца, млади Солунчани доцна синоќа се забавуваа во ноќен клуб или како што напишаа самите, споделувајќи видеа на социјалните мрежи, „последно излегување пред карантинот“.

И покрај тоа што во Грција веќе извесно време постои забрана за стоење во кафулињата и клубовите кои затвораат на полноќ, од објавените видеа се гледа дека оваа мерка воопшто не се почитува, а младите се забавуваат како да не постои коронавирусот, што е особено раширен токму во Солун.

Поради зголемениот број заразени со коронавирусот, Солун од утрово е во локален карантин.

Во текот на вчерашниот ден, мобилните единици на Националната организација за јавно здравје на Грција, преку брзите тестови, спроведoa 3.402 бесплатни тестирања во центарот на Солун.

Би можело да ве интересира

Албанија: 800 заразени и 18 починати од Ковид-19

Жарко Настоски

ВИДЕО: Заштитна маска од бело злато и дијаманти се продава во Русија

Жарко Настоски

Писма со закани до експертите за Ковид-19 во Холандија

Жарко Настоски

Фаучи за извини за изјавата дека Британија пребрзо ја одобрила вакцината

Ана Ололовска

„Вијести“: Црна Гора и натаму на второ место по бројот на заразени на милион жители во светот

Ана Ололовска

Во Русија вакцинирани повеќе од седум илјади војници

Ана Ололовска