Нехамер: Нема да ставиме вето на влезот на Хрватска во Шенген

Од:

Австрискиот канцелар Карл Нехамер денеска, ден пред неговата посета на Загреб, изјави дека неговата земја нема да стави вето на пристапувањето на Хрватска во Шенген зоната.

„Едвај чувствуваме мигрантски притисок од Хрватска кон север. Бидејќи Хрватска ги исполнува условите за заштита на границите на примерен начин, не гледам проблем таму. За земјите се гласа поединечно“, рече Нехамер, пишува „Клајн Цајтунг“.

Нехамер утре ќе се сретне со премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ и со претседателот Зоран Милановиќ. Се претпоставува дека ќе разговараат за енергетските прашања и за проширувањето на Шенген зоната.

Австрискиот министер за внатрешни работи, Герхард Карнер претходно се спротивстави на проширувањето на Шенген зоната во Хрватска, Бугарија и Романија.

Би можело да ве интересира

Хрватските новинари на протест во Загреб побараа оставка од министерот за здравство Берош за смртта на колегата Матијанчиќ

Пленковиќ: Следниот февруари инфлацијата во Хрватска ќе биде околу шест проценти

Ана Ололовска

Месиќ: Ако Додик се одлучи за сецесија, би ја ангажирал армијата за да се пресече коридорот во Посавина

Ана Ололовска

Експлозија во магацин кај Дубровник, едно лице загина

Горан Наумовски

Експлозија во магацин кај Дубровник, едно лице загина

А1он

Во Сплит казната за одење во костим за капење на улица и пиење алкохол на јавно место е 150 евра

Ана Ололовска