Неформален работен појадок во Брисел на МНР од ЕУ и од Северна Македонија и Албанија

Од:

Во организација на Грција, денеска во Брисел ќе се одржи неформален работен појадок на шефовите на дипломатиите на земјите членки на Унијата и на Северна Македонија и Албанија, што според грчкото МНР е корисна можност за плоден дијалог и зајакнување на европската перспектива на двете земји, јави дописничката на МИА од Атина.

На брифингот со новинарите во петокот, портпаролот на Министерството за надворешни работи на Грција, Александрос Гениматас рече дека над 18 шефови на дипломатиите од ЕУ го потврдиле присуството, а неформалниот работен појадок ќе има за цел да се зајакне поддршката на европската перспектива на двете земји.

-Ќе биде корисна можност за плоден дијалог и сите присутни да разговараме и да ги изразиме позициите каде се наоѓаме. Присуството, веќе го потврдија над 18 министри за надворешни работи на Унијата, рече Гениматас во петокот.

Од нашето МНР соопштија дека работниот појадок, непосредно пред одржување на Советот за надворешни работи на ЕУ, ќе претставува можност министерот Никола Димитров да ги запознае колегите министри за надворешни работи на земјите членки на ЕУ со последните политички случувања во земјата, со фокус на клучните приоритети поврзани со владеењето на правото, како и имплементацијата на договорите со Грција и Бугарија.

-Воедно ќе го повтори барањето Советот што е можно поскоро да постигне согласност за новата преговарачка методологија и без понатамошно одлагање да ја донесе одлуката за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија, соопштија од МНР.

Би можело да ве интересира

119 лица се заразени со коронавирус на грчки брод закотвен кај Атина

А1он

(ВИДЕО) „Грција од дома“ – платформа на Министерството за туризам на Грција

А1он

Пецас: За Велигден остануваме дома, да го „испечеме на ражен“ коронавирусот

А1он

Забрането пливање, подводен риболов и употреба на морски рекреативни средства во Грција

А1он

Мицотакис: Април може да биде одлучувачки за иднината

А1он

Нови ограничувања во превозот на патници во возилата и автобусите во Грција

Ана Ололовска