„Не се гаѓани цивили во Сараево“

Од:

Сведокот на одбраната Момир Гариќ, на судењето на Радован Караџиќ, изјави дека силите на босанските Срби во 1992-та година не гаѓале цивили во Сараево.

Тој додава дека српските сили не тероризирале цивили со снајпери и артилерија, како што тврдат обвинителите, туку само го бранеле српското население во Сараево.

Освен за геноцидот во Сребрениза, тогашниот претседател на Република Српска и врховен командант на војската се терети и за тероризирање на цивили во Сараево од 1992-1995-та година.

Гариќ, кој тогаш бил офицер во резерва, сведочел дека стратегијата и целта на војската на Република Српска била да не дозоли Армијата на БиХ да се пробие низ Сараево и да помине во областа каде што живееле Срби. Сведокот тврдел дека Војската на Република Српска го почитувала меѓународното воено право.

Според Гариќ, за почетокот на војната на 6-ти април 1992 се виновни муслиманските власти кои закажале голем митинг во центарот на Сараево, за „муслиманските снајперисти да пукаат на груите луѓе и да ги обвинат Србите“.

Сведокот остана при исказот дека „самото население во Сараево никогаш не е гаѓано“, туку „стотини воени цели“, и по сослушувањето на прислушкуваниот разговор од мај 1992 година, во кој извесен Момо Гариќ вели дека сараевската населба Храсница е скоро срамнета.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пожар во кинеска стоковна куќа во Обреновац – наредена е евакуација

Ана Ололовска

Во Србија почна со примена на Уредбата за замрзнати цени за основни намирници

Српската Влада донесе одлука за отворање почесен Конзулат на Северна Македонија во Србија

А1он

Михајловиќ – Бектеши: Унапредување на соработката меѓу Србија и Македонија во енергетиката, во план изградба на гасна интерконекција

А1он

Почина Милутин Мркоњиќ

Ана Ололовска

Вучиќ по средбата со Путин: Добивме неверојатна цена за гасот

А1он

Leave a Comment

fifteen − two =