Не било пукано со огнено оружје кон авионот на „Кроација ерлајнс“

Од:

Оштетувањето на авионот на „Кроација ерлајнс“ кој синоќа слета во Сараево не настанало од огнено оружје, како што првично се шпекулираше, туку е предизвикано од механички удар.

dobivaj vesti na viber

„По истрагата, според прелиминарните наоди на експертите, нема индиции што би укажале на заклучокот дека штетата на леталото е предизвикана од огнено оружје“, се вели во соопштението на Обвинителството на БиХ.

Според истиот извор по анализи на лице место, утврдено е дека на трупот на авионот нема траги од барутни честички или други траги кои би укажале дека штетата е предизвикана од употреба на огнено оружје.

„Според експертите, штетата е предизвикана од механички удар“, се вели во соопштението на Обвинителството на БиХ.

Авион на „Кроација ерлајнс“, кој синоќа летал на релација Загреб-Сараево, откриено е дека бил оштетен во првото соопштение на Обвинителството на БиХ, беше наведено дека „постои можност да е нанесено со куршум од огнено оружје“.

Би можело да ве интересира

Европскиот парламент го поддржа воведувањето на еврото во Хрватска

Голоб: Ја сакаме Хрватска во „Шенген“, но има проблеми во функционирањето на зоната

Во Хрватска се зголемува бројот на новозаразени со Ковид-19

А1он

(ВИДЕО) Симнато српското знаме: Не можеле да се напијат кафе и да го гледаат

Предраг Петровиќ

Се урна спортски авион на хрватскиот остров Брач

Ана Ололовска

Лидерите на ЕУ се согласија Хрватска да се приклучи на земјите кои го користат еврото

А1он