НАТО ќе и подари на Црна Гора 3Д радар

Од:

НАТО ќе и подари на Црна Горa радарски систем 3Д кој ќе биде инсталиран на Бјеласица.

Министерството за одбрана на Црна Горе претходно до НАТО упатило барање за отстапување на радарот, чија вредност изнесува околу 20 милиони евра.

– Можеме да потврдиме дека на црногорските власти им е доделен радарски систем. Овој важен чекор претставува уште еден силен напор да се обезбеди одбрана и заштита на воздушниот простор на земјата, заедно со воздушните полициски сили кои ги обезбедуваат сојузнички авиони од Грција и Италија, изјавил претставник на Алијансата, пренесува РТЦГ повикувајќи се на „Побједа“.

Црногорското Министерство за одбрана не ја потврди информацијата, но негови претставници соопштија дека разговорите со НАТО се во тек.

Би можело да ве интересира

Црна Гора ќе вложи 100 милиони евра во ски центри

Со ротавирус заразени 36 деца во Црна Гора

Татјана Ташкова

Пороен дожд и град со големина на лешник во Подгорица

Во Црна Гора казна и до 20.000 евра за пушење во затворен простор

Голем интерес за напуштање на државната служба во Црна Гора

Ловец на НАТО се обидел да му се доближи на авионот на министерот Шојгу, интервенирал руски „Сухој 27“