НАТО ја предупреди Турција на последиците од инсталирањрто на С-400

НАТО денеска ја предупреди Турција на „потенцијалните последици” од купувањето на рускиот протививoздушен ракетен систем за одбрана С-400, откако во оваа земја пристигна првата пратка со дел од опремата, јави ДПА.

„На сојузниците е да одлучат каква опрема ќе купуваат, но ние сме загрижени за можните последици од одлуката на Турција да се стекне со системот С-400“, изјави официјален претставник на НАТО.

“Интероперабилноста на нашите вооружени сили е од суштинско значење за НАТО во спроведување на нашите операции и мисии”, додаде официјалниот претставник, притоа потенцирајќи дека Турција соработува со другите сојузници во развојот на системите за воздушна и ракетна одбрана од голем дострел, јави ДПА.

Би можело да ве интересира

Анадолија: Турските вооружени сили погодија терористичка база во северен Ирак

Ана Ололовска

Седум исчезнати по поројни дождови во Турција

Ана Ололовска

Во автобуска несреќа загинаа 17 мигранти во источна Турција

Русија и ги понуди на Турција своите ловци Су-35

Столтенберг ја повика Русија да го спаси ИНФ

Ана Ололовска

Турски научници предупредуваат за опасност од земјотреси во Истанбул

Ана Ололовска