НАТО ја повика Приштина веднаш да ја деескалира ситуацијата во северно Косово

Од:

НАТО денеска ги повика приштинските институции веднаш да ја деескалираат ситуацијата на северот на Косово, еден ден oткако косовската полиција насилно со солзавец, шок и димни бомби упадна во зградите на три општини со мнозинско српско население и во нив внесе градоначалници Албанци.

Ги повикуваме институциите во Косово веднаш да ја деескалираат ситуацијата и ги повикуваме сите страни да ја решат ситуацијата преку дијалог, напиша на Твитер портпаролката на НАТО, Оана Лунгеску.

Таа додаде дека КФОР – мисијата на НАТО во Косово – останува будна и ќе обезбеди безбедна средина.

Би можело да ве интересира

Вучиќ на Си-Ен-Ен: Ги цениме извештаите од САД, но проблем е што не се целосно точни

Велика Британија испраќа 200 војници да се приклучат на КФОР на Косово

Во Лепосавиќ: Петмина приведени поради наводно нелегално преминување на административната линија

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Снајперитст го застрела еден од вооружените Срби на Косово

Koсовската полиција претепа тројца српски момчиња во Зубин Поток: Биле пресретнати на локален пат

(ВИДЕО) Косовскиот министер објави снимка од внатрешноста на вилата на Радоичиќ: Тој е Пабло Ескобар

Предраг Петровиќ