НАТО: Го подржуваме продолжувањето на дијалогот меѓу Белград и Приштина

Од:

НАТО и КФОР се целосно фокусирани на спроведувањето на мандатот на ООН за спроведување на безбедноста и овозможување безбедно опкружување и слобода на движење за сите заедници во Косово, во согласност со резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ООН од 1999 година.

Претседателката на Собранието на Косово и в.д. шеф на државата, Вјос Османи побара реакција од ЕУ и НАТО на споредбата на српскиот претседател Александар Вучиќ, на Косово со Нагорно-Карабах, што таа го оцени како закана за војна.

„Очекувам дека Европската унија и НАТО ќе одговорат на оваа закана за војна, што ја направи Вучиќ“, објави Османи на „Твитер“.

Од воената алијанса нагласија дека го поддржуваат дијалогот меѓу Белград и Приштина.

„Ние, исто така, продолжуваме да го поддржуваме дијалогот со ЕУ меѓу Белград и Приштина како единствено можно политичко решение за стабилност на Косово, Западен Балкан и пошироко“, преку соопштение одговорија од НАТО.

Би можело да ве интересира

НАТО очекува зајакнување на американско-европските врски

Ана Ололовска

Министерството за одбрана му одговори на Ковачки: Помина времето за пазарење со безбедносните сертификати

Амбасадорот Дане Талески ги предаде акредитивните писма на генералниот секретар на НАТО

Жарко Настоски

Српски адвокати ќе ја поднесат првата тужба за отштета од НАТО во име на болни од рак

Ана Ололовска

Столтенберг: Нашата Алијанса мора да остане воено и политички силна низ целиот свет

Ана Ололовска

Шекеринска – Ињац: Членството на Северна Македонија во НАТО нов импулс во регионалната соработка