Наследниците на Беливук ги презеле работите на кланот: Обвинение против 18 лица

Од:

Обвинителството за организиран криминал поднесе обвинителен акт против 18 лица кои се тесно поврзани со кланот на Вељко Беливук и Марко Миљковиќ, а се осомничени дека ги презеле работите на овој клан.

dobivaj vesti na viber

Обвинителството за организиран криминал во петокот поднесе обвинителен акт против 18 лица, бидејќи се осомничени за формирање криминална и организирана група за која постои основано сомнение дека ја организирал Лазар М. „Луцифер“, чии членови се Марко Т, Вељко О, Стефан С, Урош Б, Марко П, Александар К, Лука Г, Алекса К, Борислав М, Предраг В, Лука О, Лука М, Стефан М, Никола Ф, Василије Н, Алекса В. и Марко В. , соопштија од обвинителството.

„Обвинението е поднесено поради постоење оправдано сомнение дека сториле кривично дело здружување за извршување на кривични дела од член 346, кривично дело недозволено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, член 246 став 5 во врска со став 1 и кривичното дело недозволено изработување, држење, носење и тргување со оружје и распрскувачки направи од член 348 од Кривичниот законик на Република Србија“, се наведува во соопштението на Обвинителството за организиран криминал.

Обвинителството тврди дека оваа организирана криминална група, односно нејзини членови, неколку малолетни и неколку неидентификувани лица, е оправдано сомнителна дека дејствувала во периодот од неутврден датум од почетокот на јули 2021 година до 29 март 2022 година на територијата на градот со цел да стори кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги на тој начин што извршила неовластено купување заради продажба, пренесување, поседување, посредување во продажба, продажба на наркотичната дрога кокаин, хероин, канабис и амфетамин, со чија продажба оствариле значителна противправна финансиска корист.

Членовите продавале дрога во населбата Карабурма, во Белград, на сплавовите „Порт“ и „Фристајлер“, како и во клубот „Касина“, а наркотичната дрога ја доставувале и на адреси на купувачи, односно корисници. Исто така, Обвинителството за организиран криминал предложи продолжување на притворот за 15 обвинети, додека еден обвинет е во притвор по претходно поднесено обвинение против него, а на двајца обвинети им е укинат притвор.

По апсењето на Беливук и Миљковиќ, оваа група продолжила да дејствува и ги презела работите на кланот и продолжила со дистрибуција на дрога и обезбедување на клубови, пренесува Курир. Водачот на „Антироми“, младиот човек кој, како што се сомнева, ја презел и раководел со нарко-безбедносните афери на Беливук е младиот човек Лазар Маринковиќ, чиј прекар е Луцифер.

Би можело да ве интересира

Проширена истрага против групата на Беливук: Под лупа е и неговата сопруга

А1он

Веља Невоља на суд тврди дека не поседува машина за мелење месо

А1он

Главниот соработник на Џони од бандата на Беливук и се предаде на полицијата

Горан Наумовски

Прекинато судењето на озлогласениот клан Беливук: На еден од обвинетите му се слошило

А1он

Уште еден адвокат се повлекува од одбраната на „Беливук“: Повеќе нема да застапувам никого во тој случај

А1он

Насмеаниот „месар“ на Веља Невоља е на слобода

Горан Наумовски