Насилството врз животните во Грција станува кривично дело

Од:

Суровоста и малтретирањето на животните во Грција ќе бидат квалификувани како кривично дело со построги казни и можност за затвор според законскиот амандман подготвен од Министерството за земјоделство, објави весникот „Катимерини“.

Министерот за земјоделство Макис Воридис за ова разговарал со истакнатиот активист за права на животните Панајотис Милас, кој работи со локалните власти за формирање специјална единица во рамките на општинската полиција за борба против суровоста кон животните.

Амандманот ќе има за цел да им олесни на властите да ги гонат злоставувачите на животни, но исто така ќе воведе и многу построги казни.

Иницијативата доаѓа по два случаи на злоупотреба на животни, првиот на Крит, каде 55-годишен маж го обесил своето куче на дрво и го кастрирал со клешти пред турист кој поминувал и успеал да му го спаси животот на животното, а другиот во Никеја,  каде наставник прободел куче неколку пати во стомакот и градите, додека друг сосед го прободел со метална прачка.

Кучињата биле оперирани во двата инцидента и се наведувца дека се опоравуваат од повредите.

Би можело да ве интересира

Откриени сајтови и профили на социјалните мрежи во Грција што ширеле лажни вести за вакцината и Ковид-19

Ана Ололовска

Грција набавува три француски фрегати, потпишан Договор за стратешко партнерство за одбранбена и безбедносна соработка

Ана Ололовска

Нов силен земјотрес на Крит

Ана Ололовска

Крит по земјотресот: Шатори за 2.500 лица на Крит, вонредна состојба во поширокиот регион, предупредувачка порака до граѓаните

А1он

Иконому: Со отворањето на училиштата помал број случаи на Ковид-19 кај децата во споредба со јули и август

Ана Ололовска

Грција и Франција пред нов одбранбен договор за набавка на француски фрегати

Ана Ололовска