Напад со експлозивна направа врз објект на „Електрокосмет“ во северно Косово

Од:

Експлозивна направа е фрлена синоќа околу 23 часот врз објектот на дистрибутерот на електрична енергија, „Електрокосмет“ во Северна Митровица, при што е предизвикана само материјална штета и нема повредени лица, јави агенцијата КосоваПрес.

dobivaj vesti na viber

Како што јави дописникот на МИА од Приштина, извори на агенцијата информираат дека е целосно уништена една трафостаница и оштетени се неколку возила кои биле паркирани во близина на објектот.

– Постојат сомневања дека направата е фрлена намерно од едно или повеќе лица и е поврзано со договорот за енергетика постигнат меѓу Приштина и Белград пред неколку дена во Брисел. Како последица на експлозијата, најголемиот дел од градот остана без струја до раните утрински часови“, велат изворите на КП.

Полицијата веднаш излегла на местото на настанот и ја продолжува истрагата, а покренато е и обвинение за три кривични дела во врска со инцидентот.

Би можело да ве интересира

Курти за „Ел Паис“: Шпанија треба да нé признае, Каталонија не е истo што и Косово

Курти: Одлуката за регистрациите на возилата е во согласност со Уставот на Косово

Ана Ололовска

Столтенберг: НАТО е подготвен да интервенира на Косово ако е потребно

Горан Наумовски

Спахиу: Многу Албанци не веруваат дека Косово ќе постои како држава

А1он

КФОР го зголеми присуството и патролирањето на косовско-српската граница

А1он

Албанија му излезе во пресрет на Косово и ќе му дава струја за да се избегнат рестрикциите

Ана Ололовска