Највисокиот турски Управен суд го разгледа статусот на „Аја Софија“, пресудата за 15 дена

Од:

Највисокиот турски Управен суд го заврши сослушувањето дали истанбулската „Аја Софија“ треба да остане музеј или да се претвори во џамија, пренесе ДПА.

Писмената пресуда ќе биде објавена во рок од 15 дена, јавија државните медиуми.

Судот ја разгледуваше петицијата од локалното здружение, во кое се повикуваше „Аја Софија“ повторно да се пренамени во џамија.

Би можело да ве интересира

Грчкото Министерство за одбрана демантира дека планира да купи дронови од Турција

Ана Ололовска

Турскиот Парламент го изгласа законот со кој се заострува контролата врз социјалните мрежи

Ана Ололовска

Калин: Турција ги прекинува ископувањата во источниот Медитеран

Ана Ололовска

Ердоган: 500 полицајци постојано ќе ја обезбедуваат Аја Софија

Горјан Грнчаровски

ВИДЕО: Голем пожар во бизнис-центар во Анкара

Горјан Грнчаровски

Пет војници загинаа во Турција

Ана Ололовска