Најмалку 35 убиени во новогодишен напад во ноќен клуб во Истанбул

Од:

Најмалку 35 луѓе се убиени, а повеќе од 40 се повредени кога вооружен напаѓач почна да пука кон присутните во ноќен клуб во Истанбул на почетокот на Новата година, информираше гувернерот на Истанбул Васип Сахин.

Тој изјави дека нападот, кој го опиша како терористички, го извршил еден напаѓач. Телевизискиот канал НТВ објави дека голем број полициски и амбулантни возила се пред клубот Реина во областа Бешикташ.

Дел од медиумите објавија дека напаѓачот бил облечен како Дедо Мраз.

Во клубот, според медиумите, имало меѓу 500 и 800 луѓе за време на нападот. Дел од гостите, според информациите, скокнале во Босфорскиот Канал за да избегаат од пукотниците.

Според Си-Ен-Ен на турски јазик, вооружени лица влегле во дискотеката Реијна, една од најпопуларните во овој турски град. Напаѓачите биле облечени во костуми на Дедо Мраз и почнале да пукаат.

Безбедноста во Истанбул беше засилена поради прославата на Нова година. Во градот беа распоредени околу 17 илјади полицајци.

Би можело да ве интересира

Македонскиот јазик ќе можат да го изучуваат сите студенти на истанбулскиот универзитет

Казна од над 450 илјади евра за одговорната компанија, откако снегот зароби возачи низ Истанбул

А1он

Драма во Истанбул, лекар од Сараево двапати интервенирал во завеан авион

А1он

ВИДЕО: Пукање на Универзитет во Хајделберг – напаѓачот убиен

Катерина Павлова-Николовска

Уапсен американски дипломат во Истанбул

А1он

ВИДЕО: Расте бројот на жртвите од невремето во Истанбул, мајка загина штитејќи си го синот кога падна покрив врз нив

Ана Ололовска