Над еден отсто од населението во Грција ја примило вакцината против коронавирусот

Од:

Од почетокот на вакцинацијата во Грција, односно од 27 декември 2020 година, заклучно со попладнево, имунизирани се 123.007 лица, со што имунизациската покриеност во земјата достигна 1,13 отсто, соопшти денеска генералниот секретар од Министерството за здравство на Грција Мариос Темистоклеус.

Од вакцинираните, 32.801 се лица над 85 годишна возраст, 81.000 се здравствени работници, а останатите се штитеници во домовите за стари и изнемоштени лица.

Вчера, како што рече Темистоклеус, биле вакцинирани 15.290 лица, што е рекорден број на дневно ниво.

Од утре, пак, започнува закажувањето термин за вакцинација за втората возрасна група, односно за граѓаните од 80 до 84 годишна возраст.

Паралелно, процесот на вакцинација ќе започне и на островите, а војската ќе биде задолжена за снабдување на островите со вакцината.

Бригадниот генерал Аристос Перис на денешната прес-конференција, објасни дека планот за вакцинација на островите ќе биде во четири фази.

Во првата фаза се 18 острови со здравствени центри, во втората фаза се 12 острови со над 3.500 жители, во третата фаза од 10 февруари ќе започне вакцинација на 19 острови што имаат од 1.000 до 3.000 жители, а последната се однесува на острови со помалку од 1.000 жители.

Во четвртата фаза, со оглед на тоа што станува збор за мали острови, нема да има поделба на возрасни групи, туку ќе бидат вакцинирани сите заинтересирани жители над 18 годишна возраст и се очекува процесот да заврши до крајот на февруари.

Во изминатите 24 часа во Грција се регистрирани 509 нови случаи од 29.455 тестови и 25 починати.

Од почетокот на епидемијата во земјата има 150.479 заразени и 5.570 смртни случаи.

Министерот за здравство на Грција Василис Кикиљас истакна дека до вчера просечниот број нови случаи на седмично ниво е 480, а просечната возраст на потврдените случаи 46 години, додека, пак, исполнети се 50 отсто од одделите за интензивна нега во цела земја.

Би можело да ве интересира

Албанија утре ќе добие уште 15 илјади вакцини Фајзер

Катерина Павлова-Николовска

Во Велика Британија вакцинирани над 20 милиони луѓе

Фајзер за седум дена, Спутник за 15, за колку време ќе стекнете имунитет зависи од тоа која вакцина ќе ја примите

А1он

Во Грција потврдена мутација од Уганда на коронавирусот

Ана Ололовска

Притвор за поранешниот директор на грчкиот Национален театар за силување малолетници

Ана Ололовска

„Прекини го молкот“ – специјален сајт за грчкото #metoo

Ана Ололовска