Над 20.000 нови случаи на Ковид-19 во Грција

Од:

По речиси три месеци, во Грција повторно се регистрирани над 20.000 нови случаи на Ковид-19, односно вкупно 20.084 новозаразени и 3.664 реинфекции, јави дописничката на МИА од Атина.

dobivaj vesti na viber

Според официјалните податоци од Националната организација за јавно здравје на Грција, во последното деноноќие починале 16 лица, а 95 пациенти се приклучени на апарати на одделите за интензивна нега во грчките болници.

Од почетокот на пандемијата во земјата се потврдени 3.644.889 случаи на Ковид-19, се проценува дека има 165.417 реинфекции што е 4.3 отсто од вкупниот број на позитивни резултати, а починаа вкупно 30.206 лица.

Пракса на Националната организација за јавно здравје на Грција е во секојдневните соопштенија за ситуацијата со Ковид-19, посебно да ги објавува бројките поврзани со нови случаи и посебно бројките со повторни заразувања.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Теодорикакос: Провокативни, невистинити и нереални се изјавите дека Грција е центар за обука на терористи

Грција планира да ја прошири 80 километри оградата кај Еврос на границата со Турција

А1он

Угостителски објекти во Грција затаиле приход од над пет милиони евра

А1он

Грчки град е најважната точка во ЕУ: Се користи за воени пратки, од тенкови и оклопни транспортери до хеликоптери

А1он

Христов: Интерконекторот со Грција ќе стартува од 1 октомври

Во Грција потврдени вкупно 50 случаи на мајмунски сипаници