Над 15 сомнителни коверти испратени до образовни институции во Грција

Од:

Нови сомнителни коверти биле откриени на универзитетите во неколку грчки градови, а речиси сите пратки потекнуваат од Индија и се адресирани или до ректорите или до самите универзитети.

Бројот на откриени коверти во изминатите два дена кои можеби содржат непознат прав за сега е над 15, а пратките веројатно биле испратени во изминатите 20-на дена, јави дописничката на МИА од Атина.

Вработените на универзитетите и факултетите во Ламија, Арта, Волос, Солун, како и на островите Лезбос, Крит и Крф пријавиле дека до нив стигнале сомнителени коверти, додека пак лицата кои што дошле во контакт со пратките, превентивно биле пренесени во болница.

Сомнителен коверт утрово бил откриен и во Центарот за прием и идентификација на мигранти „Морија“ на грчкиот остров Лезбос.

Би можело да ве интересира

Варвициотис: Грција нема да го олесни пренесувањето нафта во Сирија

Ана Ололовска

Варвициотис: Го следиме секој чекор на Скопје

Ана Ололовска

За еден месец за 4,11 отсто зголемен бројот на невработени лица во Грција

Ана Ололовска

Нема преживеани во хеликоптерската несреќа во Грција

Се урна хеликоптер во Грција

Татјана Ташкова

Во јули рекорден број нелегални пристигнувања на грчките острови