Над 115 илјади Косовци годинава ќе гласаат по прв пат

Од:

На вонредните парламентарни избори што ќе се одржат на 6 октомври во Косово своето право на глас по првпат ќе можат да го искористат повеќе од 115 илјади граѓани, јави дописникот на МИА од Приштина.

Портпаролот на Централната изборна комисја (ЦИК) на Косово, Ваљмир Елези за Радио Косово изјави дека треба да се чека да заврши сертификацијата за да се види колку од овие нови гласачи во последните две години станале полнотлетни, а колку првпат се регистрирале во централниот регистар на гласачи.

– Врз основа на прелиминарната листа на гласачи за овие избори, оваа листа содржи 115.215 имиња на гласачи повеќе одошто конечната листа на гласачи за локалните избори во 2017 година, изјави Елези.

Право на глас на локалните избори во јуни 2017 година, според официјални податоци на ЦИК, имаа 1.872.941 државјанин на Косово, додека според прелиминарната листа на ЦИК годинава тоа право го имаат нешто помалку од два милиони граѓани.

Вонредните парламентарни избори на 6 октомври во Косово ќе се одржат откако во јули годинава премиерот Рамуш Харадинај поднесе оставка на функцијата, а Собранието минатиот месец се самораспушти.

Би можело да ве интересира

Апостолова: Почитувањето на одлуката на Уставен, клучен принцип на почитување на законот

А1он

Курти не ја прифаќа одлуката на Уставниот суд на Косово за декретот на Тачи

Ана Ололовска

Мустафа најави собраниска седница за избор на новата влада на Косово, не очекува отпор од Самоопределување

Ана Ололовска

Амбасадата на САД во Приштина ги повика сите партии да ја почитуваат одлуката на Уставниот суд

Ана Ололовска

Демократскиот сојуз на Косово очекува пред понеделник да се формира новата влада

Ана Ололовска

Тачи ја поздрави одлуката на косовскиот Уставен суд за доделување на премиерскиот мандат на Хоти

Ана Ололовска