На референдумот во Србија поминаа уставните промени на Вучиќ, тој самиот ги објави резултатите

Од:

Претседателот на Србија и лидер на владејачката Српска напредна партија (СНС), Александар Вучиќ, во неделата вечерта го прогласи за успешен референдумот за уставните измени во судството, велејќи дека од 97 отсто од обработени гласачки ливчиња, 60,48 отсто гласале „за“ измените.

dobivaj vesti na viber

Вучиќ на прес-конференција во седиштето на СНС рече дека 39,52 отсто од гласачите гласале против.

Според извештајот на Републичката изборна комисија во 18 часот, на гласање излегле 25,25 отсто од околу 6,51 милион гласачи, а се проценува дека излезноста достигнала до 33 отсто.

„Србија денеска испрати позитивна слика во светот и верувам дека во наредниот период ќе можеме да направиме повеќе за нашата земја во однос на демократизацијата, независноста на судството и независноста на обвинителите“, рече Вучиќ.

Претседателот на Србија им се заблагодари на граѓаните кои гласаа и „покажаа одговорност да учествуваат во важни процеси“.

Граѓаните одговорија со „да“ или „не“ на прашањето „Дали сте за потврдување на Законот за измена на Уставот на Република Србија“.

Би можело да ве интересира

Брнабиќ: Русија го прави она што некои други земји ни го направија нам во 1999 и 2008 година

Вулин: Имавме дојави за бомби секој ден за време на Фајнл-форот

Ана Ололовска

Хил: За Србија има само еден пат, а тоа е Западот и ЕУ

Ана Ололовска

Вучиќ-Орбан: Унгарија и Србија може да сметаат една на друга

Ана Ололовска

Од 300 денешни дојави за бомби во српските училишта, 224 биле лажни

Ландов

Србија се усогласи со санкциите на ЕУ кон Белорусија во врска со инвазијата на Украина