На Лезбос капацитетите за сместување мигранти надминати за 400 отсто

Од:

Властите на грчкиот остров Лезбос соопштија дека повеќе не се во можност да обезбедат сместување за нови мигранти кои доаѓаат на островот, со оглед на тоа што во кампот за мигранти во овој момент престојуваат четири пати повеќе лица од што е предвидено.

Во кампот Морија моментално има 12.000 лица и нема можност во него да се сместат уште мигранти, информирале двајца локални функционери.

Тие додаде дела новопристигнатите мигранти на Лезбос спијат на отворено или во шатори надвор од кампот, кој инаку е предвиден за 3.000 лица.

Властите на Лезбос соопштија дека во чамци од Турција вчера на островот пристигнале најмалку 410 мигранти.

Би можело да ве интересира

Протест на бегалци и мигранти на грчкиот остров Самос

До јуни 2020, Грција планира да ја повлече пластиката за еднократна употреба

Ана Ололовска

Анархисти упаднаа во дворот на турскиот конзулат во Солун

Ана Ололовска

Од почетокот на годинава во Грција пристигнале над 50 илјади бегалци и мигранти

Ана Ололовска

Катругалос: Владата води неактивна надворешна политика и пасивно ги следеше настаните на Советот за општи работи

Ана Ололовска

Папандреу: Лидерите на ЕУ да испратат силна порака за Северна Македонија и Албанија

Татјана Ташкова