На косовската граница немало српски полицајци, туку заедничка патрола на КФОР и српската војска

Од:

Припадници на силите на НАТО на Косово од мисијата КФОР вчера околу 17 часот спровеле синхронизирана патрола со припадници на српската војска на административната линија на границата меѓу Србија и Косово во општината Каменица, соопшти денеска КФОР.

dobivaj vesti na viber

Вчера и денеска, косовските медиуми пишуваа дека во близина на Каменица се забележани припадници на српската Жандармерија, а тоа предизвика реакции од повеќе косовски политичари.

Од 2008 година наваму, синхронизираните патроли рутински се спроведуваат заеднички од страна на КФОР и Војската на Србија долж границата, за да се обезбеди дека нема инциденти, соопшти денеска КФОР.

Од мисијата велат дека КФОР спроведува и заеднички патроли со косовските безбедносни сили во близина на административната линија, се наведува во соопштението.

Би можело да ве интересира

Запленети 70 килограми хероин и упасени десет лица во Косово

Албанија ќе лобира за прием на Косово во Советот на Европа

Ана Ололовска

Контингент на Безбедносните сили на Косово на меѓународна вежба на НАТО во Германија

Ана Ололовска

Градоначалникот на Приштина му го додели „Клучот на градот“ на црногорскиот претседател Ѓукановиќ

Ана Ололовска

Гуцати и Харадинај осудени на 4,5 годи затвор поради попречување на судски процес и заплашување сведоци

Катерина Павлова-Николовска

Пратеничка од владејачката косовска партија осудена на три години затвор

Ана Ололовска