На Кипар 80 отсто од населението вакцинирано со една доза

Од:

Со една доза од вакцината се имунизирани 80 отсто од граѓаните на Кипар, а во следните две до три седмици, процентот на целосно вакцинирани ќе достигне до 80 отсто, рече министерот за здравство на Кипар Михалис Хаѕипанделас, јави дописничката на МИА од Атина.

Во писмената изјава, Хаѕипанделас вели дека „благодарение на одговорноста и на позитивниот одѕив на мнозинството од граѓаните добиена е уште една битка во војната со пандемијата“.

-Колективниот напор го рангира Кипар меѓу земјите членки на Европската унија кои ја достигнаа и ја надминаа поставената цел на европско ниво. Високата стапка на имунизациска покриеност не исполнува со задоволство и ни дозвилува да бидеме оптимисти дека во пресрет на зимската сезона, ќе имаме поголема безбедност и заштита од вирусот што го измачува човештвото во последните 20 месеци.Во исто време, нашите напори се континуирани и се интензивираат. Колку е повисока покриеноста со вакцината, толку поблиску ќе стигнеме до нашата цел да обезбедиме економијата и општеството да останат функционални и дека нема одново да живееме строги рестриктивни мерки, вели министерот за здравство на Кипар во писмената изјава.

Би можело да ве интересира

На Словенците ќе им бидат неопходни ковид потврди и за работа од дома

Ана Ололовска

Фаучи: САД се уште немаат одлука за влез на патници вакцинирани со АстраЗенека

Ана Ололовска

Во болниците во северна Грција сите починати од Ковид-19 во изминатата седмица биле невакцинирани

Ана Ололовска

„Џонс Хопкинс“: Од коронавирус починаа повеќе Американци отколку од шпанскиот грип

Ана Ололовска

Ватикан од 1 октомври ќе бара „зелен сертификат“

Ана Ололовска

Вакцинација со трета доза за здравствените работници, згрижените во домови за стари лица и граѓаните над 60 години во Грција

А1он