На граничните премини во Албанија годинава одземени непријавени 1,1 милион евра

Од:

Албанските цариници во изминатиот период од годинава спречиле обид за нелегално внесување на 1,1 милион евра.

Само во месец јули и првите денови од август биле одземени 345.000 евра, фунти и швајцарски франци, додека во првите шест месеци над 800.000 евра. Само во еден случај одзмени се пола милион евра од лице кое пристигнало од Италија.

Случаите се регистрани на меѓународниот аеродром во Тирана, на пристаништето Драч, како и на преминот Морина на границата со Косово и премините Какавија и Капштица на границата со Грција.

За сите овие случаи на непријавување на парични средства на граничните премини покрената е соодветна постапка против повеќе од 20 луѓе.

– Овој растечки тренд на обиди да се донесат непријавени пари во нашата земја е поврзано со фискалната амнестија што се очекува да биде изгласана набрзо, па иселениците ја избраа летната сезона да донесат пари во Албанија, потврдуваат од полицијата за Ора њуз телевиизја.

Според истиот извор освен пари, запленети се и многу други вредни предмети, како доказен материјал.

Би можело да ве интересира

Мета тврди дека демонстрантите на протестот пред 11 години „биле убиени“ од Рама и Баша

А1он

Бериша побара истрага против Рама и Баша за перење пари

Ана Ололовска

Мета: Албанија ја споделува загриженоста со сите партнери во НАТО за Украина

А1он

Зошто шест општини во Албанија останаа без градоначалници?

Ана Ололовска

Мета: Состојбата со корупцијата многу сериозна и бара итен одговор

Ана Ололовска

ЦИК: Изборната кампања почнува на 19 февруари, Баша, а не Бериша може да предлага кандидати

Ана Ололовска