На делумните избори за градоначалници во шест албански општини пријавени четири партии

Од:

Во трката за градоначалници на делумните предвремени избори во шест општини во Албанија учество пријавиле четири политички партии.

dobivaj vesti na viber

По владејачката Социјалистичка и најголемата опозициска партија, Демократската, учество на изборите денеска пријавиле Движењето за социјалистичка интеграција и Социјал демократската партија.

Учество на овие избори најави и поранешниот претседател и експремиер, демократот Сали Бериша, но судот во Тирана потврди дека како лидер на демократите во регистарот е запишан Љуљзим Баша, што подразбира дека под слоганот на Демократската партија прво на изборите има ПД и Баша.

Во меѓувреме, по потврдата од судот, доставена до Централната изборна комисија, се погласно се зборува за заеднички кандидати со партијата на Моника Круемади, лидерка на ЛСИ, што индиректно го потврдува и Бериша, со изјавата дека разговаат за тоа.

Предредвремени избори за градоначалнич ќе има на шести март во Драч, Скадар, Вора, Лушња, Рогожина и Пешкопеја.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Албанија ќе лобира за прием на Косово во Советот на Европа

Ана Ололовска

Албанија купува противтенковски ракети

Ана Ололовска

Фетаху: Нема никаков проблем, јас како Македонец да бидам претседател на Албанија

Средба Вархеји- Џачка

Ана Ололовска

Албанија: Нема кандидатура за претседател, утрешниот прв круг на гласање пропадна

Албанскиот Парламент гласаше против усвојување резолуција за признавање на геноцидот во Сребреница

А1он