Мустафа најави дека денеска ќе се сретне со Курти

Од:

Лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа најави дека денеска ќе се сретне со мандатарот за премиер и лидер на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти, во обид да постигнат договор за формриање заедничка влада на Косово, јави дописникот на МИА од Приштина.

На влегување во седиштето на неговата партија, Мустафа им изјави кратко на новинарите дека средба со Курти денеска ќе има, но се уште не е одредено точното време кога таа ќе се реализира.

Тој нагласи дека се прават постојани напори за надминување на несогласувањата околу поделбата на функциите и дека е посветен на постигнувањето договор со ВВ.

– Верувам дека средба ќе има, но часот се уште не сме го определила. Чиниме постојани напори да постигнеме договор и јас сум посветен на тој договор. Бесмислено е да се продолжи поинаку, правиме напори, изјави Мустафа.

Курти, како лидер на ВВ, односно на партијата победничка на парламентарните избори во Косово, го доби мандатот за формирање на новата влада на Косово минатиот понеделник, на 20 јануари, по што почна да тече рокот од 15 дена во кој треба да го предложи на Собранието составот на неговиот иден кабинет.

Досега опозициските ВВ и ЛДК, како второрангирана партија на изборите, ги започнаа преговорите за коалиција речиси веднаш по затворањето на гласачките места на 6 октомври, меѓутоа и натаму не успеваат да се договорат околу поделбата на функциите. Викендов имаше најави од двете партии дека сепак се блиску до постигнување договор за заедничка влада.

Би можело да ве интересира

Курти го извести Лајчак дека лично ќе го предводи косовскиот тим за преговори со Србија

А1он

Косово и Албанија ќе се координираат во борбата против Ковид-19

Ана Ололовска

Нови 19 случаи со коронавирус вчера во Косово, вкупно 184 заразени

Ана Ололовска

Нови петмина заразени и еден починат од коронавирусот денеска во Косово

А1он

Побарана седница на Собранието на Косово за усвојување мерки за поддршка на приватниот сектор

Ана Ололовска

Нови дваесет случаи со коронавирус вчера во Косово, вкупно 165 заразени

Ана Ололовска