Муслиманската заедница бара брзо да се расветли крвавиот инцидент во џамијата во Тирана

Од:

Поглаварот на албанската муслиманска заедница, Бујар Спахиу реагираше во врска со крвавиот инцидент што денеска се случи за време на молитва во џамијата „Дине Хоџа“ во Тирана, каде петмина верници беа избодени со нож од страна на 34-годишен напаѓач.

Преку објавата на социјалните мрежи, Спахиу ги повика надлежните органи што побрзо да го „разјаснат овој настан што ги повреди верниците во овие денови на Рамазан“.

Тој наведува дека бил информиран од Муфтијата на Тирана, Лауран Лули, од медиумите, но во детали и од имамот на џамијата Ахмет Калаја, како и очевидци, кои потврдиле дека напаѓачот од улица влегол во џамијата и почнал да напаѓа, повредувајќи и верници и членови на џамискиот одбор и предизикувајќи мешаница и стампедо.

-За среќа повредените се вон животна опасност. Му се молиме на Бога за нивно брзо закрепнување. Напаѓачот е во рацете на полицијата. Бараме од надлежните органи што побрзо да го разјаснат овој настан што ги повреди верниците во овие денови на Рамазан, напиша поглаварот Спахиу.

Според последните информации од болницата во Тирана поврдените се вон животна опасност а врз еден од нив, кој имал длабока рана во пределот на стомакот е извршен оперативен зафат.

Би можело да ве интересира

Мета: Албанија не може да биде перална за пари, институциите да реагираат

Ана Ололовска

Рама им понуди соработка на Демократите, тие го одбија

Жарко Настоски

Рама: Мета мора да биде разрешен бидејќи е срам за Албанија

Ана Ололовска

Албански државјани уапсени во Италија и во Лондон поради шверц на дрога

Укинат задолжителниот карантин за македонските државјани во Албанија

Жарко Настоски

Стерјовски: Од Владата очекуваме повеќе инвестиции за натамошен развој на областите населени со Македонци

Ана Ололовска