Москва: Стремежите на Тирана за голема Албанија го компликуваат дијалогот Белград-Приштина

Од:

Министерството за надворешни работи на Русија денеска оцени дека се интензивираат напорите за интегрирање на областите населени со Албанци на Балканот и оти со тоа се компликува дијалогот меѓу Белград и Приштина.

Руското МНР оцени дека „западните покровители на Тирана и натаму се преправаат дека не ги забележуваат активните големоалбански аспирации“, пренесува Танјуг.

Интензивирањето напори да се интегрираат напорите населени со Албанци во повеќе соседни балкански земји и институционализацијата на овој процес во рамки на регионалниот Сојуз на албански општини не е наивно“, се наведува во соопштението од руското МНР.

Москва потсетува дека албанскиот премиер Еди Рама „отоворено рече дека Косово за него е дел од Албанија“ и оти „обединувањето на Албанија и Косово не е план Б, туку план А“.

Би можело да ве интересира

Руско МНР: Проширувањето на НАТО со С. Македонија создава нови поделби во услови на глобална закана од коронавирусот

Ана Ололовска

Русија подготвена за договор со САД околу продолжување на новиот СТАРТ

Ана Ололовска

Во Албанија нови 16 случаи со Ковид- 19, вкупно 259 лица

Ана Ололовска

Курти по средбата со Тачи: Нема друга алтернатива освен избори во Косово

Ана Ололовска

Трамп е подготвен да помогне во руско-саудиската нафтена војна

Ана Ололовска

Песков: Русија ќе испрати помош за САД

Ана Ололовска