Поради временските услови прекината потрагата по исчезнатото момче во Херцег Нови

Од:

Тринаесетгодишно момче исчезнало од шеталиштето „Пет Даница“ во Херцег Нови, Црна Гора, кога очигледно го зафатил бран и го однел во морето додека се шетал покрај брегот.

Пребарувањето на водите на заливот Топаљ не даде резултат дури ни со употреба на 3Д сонар од бродот Fishery Inspection, кој овозможува детално ултразвучно пребарување на морското дно.

Силите кои денеска го бараа исчезнатото дете од море, копно и подморско примија два повици од граѓани кои од брегот забележале како нешто плива во морето, но и двата пати се покажало дека не е исчезнатото момче.

Поради влошување на временските услови издигнување на морињата и намалена видливост поради мала облачност и врнежи од дожд – денеска е прекината потрагата по исчезнатото момче.

Потрагата би можела да продолжи во понеделник, доколку времето дозволи.

Би можело да ве интересира

Дошол да ги надгледува изборите, па спаси бебе во Морача – шведски пратеник денеска е херој во Црна Гора

Горан Наумовски

ВИДЕО: Снимка од спасувањето на бебето – Баба скокнала со внукот во Морача, го извлекле минувачи

А1он

Бебе извлечено од Морача, жена се удави

Предраг Петровиќ

Ѓукановиќ и Милатовиќ одат во вториот круг на претседателскиот избори во Црна Гора

Претседателски избори во Црна Гора

Ѓукановиќ го распушти Парламентот на Црна Гора

Ана Ололовска