Могерини: На Самитот на ЕУ, покрај за Брегзит, ќе разговараме и за Западен Балкан

Од:

Високата претставничка на Европска унија за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини пристигнувајќи на Самитот на ЕУ истакна дека покрај за Брегзит, ќе се разговара и за европската одбрана и безбедност, тензиите во Азовско Море, како и состојбата на Западен Балкан.

– Очекувам дека Европскиот совет ќе ги потврди нашите силни ставови и барања Русија да ги ослободи украинските бродови и екипажот. Ќе ја потврдиме и нашата силна поддршка за територијалниот интегритет и суверенитет на Украина и нашата позиција за непризнавање на нелегалната анексија на Крим, како и значителниот пакет помош кој ЕУ и го дава на Украина и е подготвена да го зголеми, посочи Могерини.

Таа најави дека лидерите на ЕУ денеска ќе разговараат и за претстојниот Самит на ЕУ и Арапска лига, кој е планиран за почетокот на следната година во Брисел.

– Лидерите ќе ја разгледаат и ситуацијата на Западен Балкан и другите теми подготвени од министрите за надворешни работи, потенцира Могерини.

Би можело да ве интересира

Мишел: ЕУ го осудува недостигот на лојалност на САД во кризата со подморниците

Ана Ололовска

ЕУ и ОБСЕ бараат истрага за злоупотреба на власта во аферата со шефот на Агенцијата за разузнавање на БиХ

А1он

Димитров-Матуела: Македонија е подготвена за почеток на пристапните преговори со ЕУ

А1он

ФТ: Се очекува САД да ги олеснат мерките за вакцинираните кои пристигнуваат од Велика Британија и ЕУ

А1он

ЕУ не верува во регуларноста на изборите во Русија

А1он

Европратеници пристигнуваат во Бугарија поради слободата на медиумите и корупцијата

А1он