Мнозинство од црногорските пратеници постигнаа договор Лекиќ да биде мандатар за нова влада

Од:

Мнозинство пратеници во црногорското Собрание писмено го информираа претседателот на државата Мило Ѓукановиќ, дека е постигнат политички договор Миодраг Лекиќ да биде мандатар за состав на нова влада, ден по истекувањето на предвидениот рок.

dobivaj vesti na viber

Заедно со писмото до Ѓукановиќ се доставени и потписи на 41 од вкупно 81 пратеници во црногорскиот Парламент.

– Создадени се услови, согласно Уставот, да му го доверите мандатот за состав на идната влада на господинот Миодраг Лекиќ, се вели во писмото од парламентарното мнозинство до Ѓукановиќ.

Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ не го прифати предлогот Миодраг Лекиќ да биде мандатар за состав на новата влада. Тој денеска до Парламентот достави предлогот за скратување на пратеничкиот мандат на актуелниот собраниски состав, што е чекор кон одржување вонредни парламентарни избори.

Ѓукановиќ во своето образложение појасни дека не му биле доставени сите потписи на пратениците, дека дел од нив не дошле на закажаните консултации, како и оти не добил впечаток дека има јасно мнозинство што ќе може да формира влада која би понудила решенија за актуелните проблеми во државата на економски, правен, институционален и политички план.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Просечна плата во октомври во Црна Гора е 720 евра

ВИДЕО: Трет голем протест на опозицијата во Подгорица

ЕУ ја повика Црна Гора да ја прекине блокадата на институциите

А1он

Приливот на странски директни инвестиции во Црна Гора е 847,83 милиони евра

Ана Ололовска

Откриена лабораторија за дрога, запленет кокаин вреден 40 милиони евра, уапсени десет албански државјани

А1он

Црногорска министерка поднесе оставка

А1он